Anna, 86 (Slatinka)
Ako prvú sme vyspovedali Annu zo Slatinky, ktorá do svojho šalátu dáva tieto prísady:
- 2 kg zemiakov (podľa počtu osôb)
- 1 pohár sterilizovaných uhoriek
- 2 až 3 mrkvy
- 1 mrazený hrášok
- 1 cibuľa
- 5 až 6 vajíčok
- 1 majonéza
- olivový olej
- soľ
- čierne mleté korenie
Najprv umyjem zemiaky, uvarím ich v šupke a po dovarení ich ošúpem. Až potom ich nechávam vychladnúť. Ďalej si prichystám ostatné ingrediencie, ako sa moderne hovorí. (smiech)
Uvarím si mrkvu, ošúpem ju a pokrájam na úhľadné kocky. Hrášok takisto uvarím, ale nie dlho, len chvíľku.
Cibuľu aj uhorky rovnako treba pokrájať na menšie kúsky. Vodu z uhoriek však nevylievam, ale čo s ňou, to vám poviem o chvíľku.
Do zmesi treba pridať ešte natvrdo uvarené vajíčka, ktoré si predtým pokrájam na menšie kúsky.
Teraz prichádzajú na rad vychladnuté zemiaky, ktoré pomocou ručného pretláčadla rozkrájam na malé slížiky. Ak túto pomôcku nemáte, použite klasický nôž.
Zemiaky následne osolím, pridám čierne korenie podľa chuti a nakoniec ich pokvapkám olivovým olejom. Získajú tak „hladkú“, mazľavejšiu konzistenciu.
Keď mám hotovo, vylejem na ne šťavu z uhoriek, ktorá im dodá dobrú chuť a zemiaky akurátne zvláčni.
Takto prichystané zemiaky spojím so všetkými surovinami, ktoré som si vopred pripravila. Čiže do misy dám uhorky, cibuľu, vajíčka, hrášok, mrkvu a všetko spolu dobre premiešam.
Čo sa týka majonézy, nedávam ju na celú dávku. Odoberiem len toľko, koľko na jedenkrát zjeme, a zamiešam ju k tomu. Môžete pridať trošku tatárskej omáčky, ale nemusíte.
Tip od pani Anny: Síce používam len mrazený hrášok, ale niekto si kupuje mrazenú zmes aj s mrkvou. Tak ak si chcete prípravu trošku uľahčiť, môžete ju použiť aj vy.
Mária, 75 (Košice)
Typický východniarky recept si pre vás prichystala Mária, ktorá pochádza z Košíc. Ak si chcete pripraviť zemiakový šalát podľa nej, majte poruke tieto suroviny:
- 2 kg zemiakov
- 1 Moravanka
- 1 majonéza
- kyslé uhorky
- soľ
- čierne korenie
- vajíčka
Na začiatok si umyjem zemiaky, uvarím ich a po tom, ako vychladnú, ich aj olúpem. K tomu pridám jednu Moravanku, v ktorej je cibuľka, mrkva, hrášok, uhorky aj trocha papriky. Mne stačí klasická trojdecová, ale záleží od toho, koľko šalátu kto robí.
V prípade potreby nastrúham ešte trošku kyslých uhoriek. K tomu pridám majonézu a natvrdo uvarené vajíčka. Množstvo takisto záleží od toho, pre koľko osôb šalát pripravujem.
Nakoniec pridám trošku čierneho korenia a všetko spolu dobre premiešam. To ale nie je všetko. Aby bol šalát vláčnejší a šťavnatejší, vodu z uhoriek alebo Moravanky vylejem do majonézového téglika, pretrepem a tak vylejem do šalátu. Opäť treba zamiešať.
Tip od pani Márie: Do šalátu nedávam vôbec soľ, pretože ju pridávam do hrnca, v ktorom sa varia zemiaky. Šalát je vďaka uhorkám a vajíčkam beztak dosť slaný a kyslý.
Mária, 77 (Rohožník)
Z východu vás vezmeme rovno na západ, a to konkrétne do Rohožníka, odkiaľ pochádza Mária. Tá sa s nami podelila o recept na takzvaný sedlácky zemiakový šalát, ktorý sa u nich robí celé generácie. Mária ho totižto dostala od mamy, ktorá ho mala od tej svojej.
Hneď na začiatok vám prezradíme, že nejde o klasiku s majonézou. Tak ak chcete túto Veľkú noc skúsiť niečo nové, postupujte podľa odporúčaní pani Márie. Na jej šalát budete potrebovať:
- 1 kg zemiakov
- ½ litra vody
- 2 až 3 PL kryštálového cukru
- 3 PL octu
- 2 menšie cibule
- soľ
- čierne mleté korenie
- olej
Uvarím si zemiaky v šupke, po vychladnutí ich ošúpem a nakrájam na tenké kolieska. Potom si pokrájam nadrobno cibuľku, ktorú pridám k zemiakom. Podľa chuti zmes osolím a dobre zamiešam.
Keď mám zemiaky hotové, prichádza na rad nálev. Ten si pripravím tak, že do hrnčeka nalejem vodu, ocot a pridám cukor. Tekutú zmes dám na oheň a čakám, kým začne vrieť.
Po dovarení ho odstavím a počkám, kým vychladne. Až následne potom ho pomaly prilejem do zemiakovo-cibuľkovej zmesi. Nálev je niečo ako uhorková voda pri klasickom šaláte. To znamená, že vďaka nemu získajú zemiaky lepšiu chuť a vláčnejšiu konzistenciu.
Aj nálevu však pridávam len toľko, aby bol vláčny a nie príliš vodový. Na záver dochutím čiernym korením, olejom a sedlácky šalát je na svete.
Na záver dve zaujímavosti. Ako podotýka pani Mária, na Záhorí nemajú šalát, ale sauát.
A prečo práve sedliacky? Ide o tradičný recept, ktorý si ľudia varievali ešte predtým, ako k nám dorazila majonéza. V iných receptoch ho spoznáte ako slovenský, kyslý alebo šmykľavý.
Tip od pani Márie: Aby „sauát“ získal správnu chuť, nechajte ho aspoň hodinu postáť.
Emília, 85 (Veľký Grob)
Aj pani Emília, ktorá žije vo Veľkom Grobe, zdedila recept po mame. A teraz sa oň s vami podelí. Na jej klasický zemiakový šalát si prichystajte:
- 2 kg zemiakov
- mrkvu
- hrášok
- cibuľu
- 1 menší téglik majonézy
- soľ
- čierne korenie
- rascu
- olej
- vajíčka
Ja robím šalát tak, že si uvarím zemiaky, a potom ich nechám vychladnúť. Za ten čas si pokrájam cibuľu, ktorú posolím, aby zmäkla, a nechám postáť.
Ďalej cez pretláčadlo nakrájam zemiaky na menšie kúsky, osolím ich a k nim pridám nachystanú cibuľu. Za ňou nasleduje uvarená a na malé kocky nakrájaná mrkva.
Zvyknem si ju uvariť spolu s kuracím vývarom, vďaka čomu získa inú, o niečo lepšiu chuť oproti sterilizovanej.
Celú zmes osolím podľa chuti a dobre premiešam. Samozrejme, nesmie chýbať ani majonéza. Na dve kilá zemiakov dávam jeden dvojdecový téglik. Ak ale budete robiť viac šalátu, pridajte aj viac majonézy.
Pre tých z vás, ktorí chcete mať namiesto kupovanej majonézy domácu, existuje jednoduchý recept. Do väčšej misky vylejte dve alebo tri žĺtka, ktoré pomocou mixéra začnete miešať do peny.
Počas celého miešania k žĺtkom prilievajte po kvapkách slnečnicový olej. Nepotrvá dlho a domácu majonézu máte hotovú.
Okrem majonézy ešte do zmesi pridám mleté čierne korenie a trošku rasce.
A čo hrášok? Ten síce dedo nemá rád, no ja ho do šalátu dávam. Môžete použiť sterilizovaný, ktorý už netreba variť. Záleží však od toho, čo máte radi a akú zeleninu doňho chcete pridať.
Tip od pani Emílie: Do šalátu dávam rohlíkové zemiaky, ktoré spoznáte podľa ich podlhovastého tvaru. Oproti klasickým sú lepšie, pretože sa vám nerozvaria.
Darina, 71 (Banská Bystrica)
Keď sme sa so starými mamami rozprávali, veľakrát nám tvrdili, že robia len „obyčajný“ zemiakový šalát. Nakoniec sme však zistili, že aj také klasické jedlo sa dá urobiť na mnoho nevšedných spôsobov.
Jeden taký si pre vás pripravila Darinka z Banskej Bystrice, ktorá do svojho šalátu dáva tieto ingrediencie:
- 2 kg zemiakov
- 3 vajcia
- 1 cibuľa
- hrášok
- mrkva
- kukurica
- 1 téglik majonézy
- 1 kyslá smotana
- soľ
Uvarím si zemiaky v šupke, ktoré po vychladnutí očistím a pretláčaním pokrájam na menšie kúsky. Zároveň si natvrdo uvarím vajíčka a tiež ich pretláčaním pokrájam, rovnako ako v prípade zemiakov. Následne pridám nakrájanú cibuľku.
Dávam skôr takú strednú, ale záleží už od každého, čo a v akých množstvách chce v šaláte mať. K tomu pridám sterilizovaný hrášok a mrkvu, takže tieto dve suroviny nemusím variť.
Ale kukuricu, ktorú do šalátu pridávam tiež, si kupujem mrazenú. Čiže pred zamiešaním ju chvíľku povarím.
Niekto dáva kyslé uhorky spolu so šťavou, ale ja to nerobím. Keďže šalát pripravujem aj na tri dni a uhorky podporujú kvasenie, mohlo by sa stať, že sa zakrátko pokazí.
Majonéza však, samozrejme, musí byť. Do môjho receptu ide stredná s objemom 420 ml. Keď mám všetky tieto prísady pokope, premiešam ich a nakoniec k nim vylejem už len 16-percentnú kyslú smotanu.
Čo sa týka korenín, nedávam nič okrem soli. Dokonca ani čierne korenie.
Tip od pani Darinky: Namiesto žltej cibule vám odporúčam červenú, pretože sa mi zdá jemnejšia. Navyše, v kombinácii s ostatnou zeleninou je šalát oveľa krajší a farebnejší.
Elena, 50 (Žilina)
Na záver pre vás máme recept od Eleny, ktorá pochádza zo Žiliny. Na prípravu „severoslovenského“ zemiakového šalátu používa tieto prísady:
- 3 kg zemiakov
- hrášok
- mrkva
- kyslé uhorky
- 1 majonéza
- 1 tatárska omáčka
- 1 smotana na šľahanie
- soľ
- korenie
Najprv si klasicky uvarím zemiaky v šupke a po vychladnutí ich očistím. Cez pretláčadlo ich pokrájam na menšie slížiky. K nim do veľkej misy pridám všetku zeleninu, ktorú som si prichystala.
To znamená, že tam vysypem sterilizovanú mrkvu, hrášok a na drobno pokrájané uhorky. Následne potom k tomu šupnem majonézu aj tatársku omáčku.
Občas dávam oboje, ale niekedy zas pridám len majonézu. Záleží už od toho, kto má čo rád. Okrem týchto „tekutých“ prísad používam aj smotanu na šľahanie a uhorkovú vodu, ktorou vypláchnem téglik z majonézy.
Vďaka týmto ingredienciám je šalát vláčnejší a podľa mňa aj chutnejší. Z korenín už nakoniec stačí len soľ a trochu čierneho korenia. Na záver všetko dobre premiešam a podávam so smaženou rybou alebo rezňami.
Tip od pani Eleny: Keď si budete kupovať zemiaky, vyberajte si skôr menšie alebo stredné. Pretláčať príliš veľké kusy je náročné a nepraktické.
Na záver už len jeden tip. Ak dostanete chuť na túto klasiku aj v bežný deň, stačí zájsť na najbližšiu benzínku alebo do niektorého obchodného reťazca.
Práve tam si kúpite našu Grotto bagetu so zemiakovým šalátom, ktorá vás prekvapí nevšednými kombináciami a, samozrejme, svojou plnou chuťou.