Niet väčšieho pôžitku pri cestovaní, ako objavovať lokálnu gastronómiu a skúšať nové chute. Lenže aj pri pôžitku z dobrého jedla sa vám môže prihodiť spoločenské faux pas, keď pri stolovaní porušíte miestne zvyky.
Skrátka iný kraj, iný mrav. V Číne vás zo spoločnosti môže diskvalifikovať to, že si na tanieri otočíte rybu, a v Taliansku si vás zaradia podľa toho, že si poobede objednáte kapučíno. Ak chcete vedieť prečo, čítajte ďalej.
V Taliansku si nepýtajte extra syr na pizzu
„Keď si v Ríme, správaj sa ako Rimania.“ Pri návšteve Talianska sa držte tohto príslovia a nikdy si v miestnej reštaurácii nežiadajte extra parmezán, kečup alebo iné pochutiny na pizzu, ak vám to čašník neponúkol.
Platí to aj pri cestovinách či jedlách s darmi mora. Syr naviac je skrátka urážkou kulinárskeho umu skúseného šéfkuchára.
V Mexiku nejedzte tacos príborom
Obávate sa, že sa vám z tacos vysype syr a salsa, a tak si ich radšej zjete príborom? V Mexiku to rozhodne nerobte.
Tacos sa tu považuje až priam za náboženstvo a Mexičania si myslia, že jesť toto jedlo vidličkou a nožom vyzerá hlúpo. A čo je ešte horšie – snobsky.
Niečo ako jesť bagetu od Grotto strieborným príborom. Buďte teda zdvorilí a miestne pouličné jedlo jedzte radšej rukami.
Vo Francúzsku si bagetu pokojne položte na stôl
Ak vám vo Francúzsku dajú na stôl pečivo, nezjedzte ho hneď ako predjedlo. Servíruje sa k ostatnému jedlu, pričom pokojne ho trhajte na kúsky alebo si ho namáčajte do omáčky. Pečivo sa podáva predovšetkým k záverečnému surovému chodu.
Vo Francúzsku si inak bagetu pokojne položte priamo na stôl, nie na tanier. Nedopustíte sa žiadneho prešľapu, naopak, domáci tento spôsob dokonca preferujú.
V Čile nejedzte hranolčeky rukami
V Čile sa nepovažuje za vhodné jesť čokoľvek rukami, a to dokonca ani hranolčeky. Etiketa stolovania je tu o niečo formálnejšia ako v iných juhoamerických krajinách.
Krajina sa týmto spôsobom údajne snaží identifikovať s európskou kultúrou a používanie vidličky a noža sa tu vníma ako súčasť dobrej výchovy.
V Japonsku nezapichujte paličky do jedla
V Japonsku by ste nikdy nemali nechávať paličky zvislo zapichnuté v miske s ryžou. V japonskej kultúre sa totiž miska s ryžou, do ktorej sú zapichnuté paličky, zvykne obetovať zosnulým členom rodiny na budhistickom oltári.
Ak nechcete domácich pohoršiť, určite to nerobte, pôsobí to veľmi morbídne.
V Taliansku nepite kapučíno popoludní
Niektorí Taliani hovoria, že neskoré kapučíno vám podráždi žalúdok, iní, že je to náhrada jedla. Domáci si totiž kapučíno alebo kapučíno s croissantom dajú bežne ako raňajky.
Tak či onak, Talianov neuvidíte, aby si tento nápoj objednávali v kaviarni popoludní – a už vôbec nie po veľkej večeri. Urobte tak a budete okamžite označený za turistu. Ak by ste predsa len zatúžili po káve, stavte na espresso. To je v poriadku vždy.
V Číne neotáčajte rybu
Prazvláštne povery sprevádzajú stolovanie v Číne. Hneď ako si objednáte rybu a prvú polovicu zjete, nesmiete ju na tanieri otočiť, aby ste ju dojedli.
Číňania totiž veria, že otočenie ryby prináša smolu. Navyše sa traduje, že v dôsledku tohto „hanebného” činu sa môže stať, že sa rybárovi jeho čln prevráti.
Najpoverčivejší jedinci dokonca spodnú časť ryby nechajú nedotknutú.
Spoznávajte svet s Grotto
Či už si naplánujete výlet po Slovensku, alebo sa odhodláte zaletieť si aj do vzdialených kútov sveta, určite si nezabudnite pribaliť chutný Grotto snack.
So šťavnatou bagetou v ruksaku vám určite nehrozí hlad a ani žiadny trapas pri stolovaní. Naopak, možno si získate miestnych, ak ich ponúknete zaujímavou chuťovkou z domova.
Naše lahodné bagety, panini či sendviče nájdete na čerpacích staniciach a vo vybraných obchodných reťazcoch po celom Slovensku.
Na svoje si prídu nielen tí, ktorí obľubujú klasické salámové, šunkové či syrové pochúťky, ale aj vegetariáni a vegáni, pre ktorých sme si pripravili chutnú alternatívu v podobe rastlinných špaldových bagetiek. Veríme, že si cestovanie užijete s plnou chuťou.