Prinášame vám recepty na netradičné talianske panettone, nemeckú štólu alebo slaný biskupský chlebík.
V našich končinách vianočný chlieb nie je až tak známy. Mnohé krajiny však na domáci chlieb na štedrovečernom stole nedajú dopustiť.
Pripravili sme si pre vás osvedčené klasické recepty, s ktorými na Vianoce v kruhu najbližších zaručene zahviezdite. Na svoje si prídu milovníci slaného aj sladkého. Dajme sa spolu do pečenia.
Vianočná štóla
Tradičný nemecký vianočný koláč sa volá štóla (alebo po nemecky stollen) a pochádza z mesta Drážďany. Názov koláču dali nemeckí baníci, ktorým jeho tvar pripomínal banskú štôlňu.
Dnes ide o svetovo známy koláč, ktorý má dokonca svoj vlastný festival. Ten sa koná každý rok v decembri počas vianočných trhov. Vyskúšajte si ho pripraviť sami doma a rýchlo pochopíte, prečo sa teší takej popularite.
Na prípravu vianočnej štóly budete potrebovať:
Na ovocnú zmes:
-
1 vrecúško hrozienok
-
1 vrecúško brusníc
-
1 vrecúško mandlí
-
1 šálka sušenej citrónovej kôry
-
1 šálka sušenej pomarančovej kôry
-
2 lyžice bieleho rumu
-
2 lyžice vody
Na cesto:
-
100 ml mlieka
-
1 balíček vanilínového cukru
-
1 kocku droždia
-
150 g masla
-
500 g hladkej múky
-
2 vajcia
-
štipka soli
-
¼ čajovej lyžičky čistého vanilkového extraktu
-
½ šálky nasekaných mandlí
Okrem toho:
-
práškový cukor na posypanie
-
maslo na potretie
Najskôr zmiešame hrozienka, brusnice, mandle, kandizovanú citrónovú a pomarančovú kôru. Zalejeme rumom a trochou vody a necháme cez noc odstáť.
Ovocie scedíme, ale nálev rumu a vody ešte použijeme, a to tak, že približne dve polievkové lyžice odlejeme do misky a pridáme pol šálky mlieka.
K tekutej zmesi s mliekom a nálevom na namáčanie ovocia pridáme cukor, droždie, múku, zmäknuté maslo, vajcia, soľ a vanilkový extrakt. Poriadne miešame 7 až 10 minút, kým sa nevytvorí hladké cesto.
Pridáme scedené ovocie a nasekané mandle a miesime pri nízkej rýchlosti, kým sa ovocie a mandle nezapracujú (v prípade potreby pridajte jednu alebo dve lyžice múky, aby sa vám cesto spojilo do hladkej gule). Následne cesto necháme kysnúť dve hodinky na teplom mieste.
Vykysnuté cesto jemne rozvaľkáme a následne preložíme na polovicu (môžeme nechať aj v tvare knedle – nemusíme vaľkať). Dáme na plech a necháme ešte približne 30 minút kysnúť.
Pripravenú štólu pečieme v rúre vyhriatej na 180 °C asi 60 minút.
Upečenú štólu potrieme roztopeným maslom a posypeme práškovým cukrom. A šup s ňou na sviatočný stôl.
Bábovka panettone
Taliani tradične na Vianoce jedia druh sladkého chleba, ktorý sa výzorom náramne podobá našej bábovke. Toto sviatočné pečivo spoznáte pod názvom panettone.
Podáva sa typicky s teplými nápojmi, sladkým vínom či likérom amaretto.
Panettone pochádza pôvodne z mesta Miláno, ale počas vianočných sviatkov sa bežne podáva na stôl aj v Argentíne, Brazílli či Peru, kam ho so sebou doviezli talianski prisťahovalci.
Pozrime sa teda na to, ako si túto delikátnu a skvelo vyzerajúcu pochúťku pripraviť.
Na pečenie chlebíka panettone majte poruke:
-
1 vrecúško hrozienok
-
2 lyžice bieleho rumu
-
2 lyžice horúcej vody
-
500 g univerzálnej múky
-
150 g kryštálového cukru
-
1 kocku droždia
-
štipku soli
-
kúsok citrónovej kôry
-
vanilku
-
3 vajcia
-
150 ml vlažnej vody
-
1 lyžicu medu
-
150 g masla
-
100 g kandizovanej citrónovej alebo pomarančovej kôry
-
formu na panettone (alebo na tortu)
V malej miske zmiešame hrozienka s rumom a dvomi lyžicami horúcej vody. Necháme ich namočené pri izbovej teplote cez noc alebo aspoň na osem hodín, kým do seba nenasiaknu väčšinu nálevu.
Múku, cukor, droždie, soľ, citrónovú kôru a vanilku spolu vymiešame pri nízkej rýchlosti, kým sa nespoja.
V stredne veľkej miske vyšľaháme vajíčka, vlažnú vodu a med. Vaječnú zmes následne nalejeme do múčnej zmesi a pri strednej rýchlosti miešame, kým sa všetky ingrediencie nespoja. Pridáme maslo a miešame ešte asi osem minút, kým cesto nie je hladké a elastické.
Rozpustíme si jednu lyžicu masla a pridáme do nej precedené hrozienka spolu s kandizovaným citrónom. Zmes následne vmiešame do cesta drevenou vareškou.
Cesto vložíme do veľkej misy, prikryjeme plastovou fóliou a necháme kysnúť v studenej rúre so zatvorenými dvierkami 12 až 15 hodín. Masa za ten čas takmer strojnásobí svoj objem.
Následne cesto spracujeme na dobre pomúčenej pracovnej doske a vložíme do formy, ktorú sme si predtým vystlali papierom na pečenie.
Opäť zakryjeme a necháme kysnúť ďalšie tri hodiny. Keď cesto narastie, narežeme jeho povrch do kríža a do stredu položíme kúsok studeného masla.
Panettone pečieme v rúre vyhriatej na 170 °C približne 45 až 60 minút.
Hotový koláč prepichneme dvomi špajdľami, zavesíme hore nohami do vnútra väčšieho hrnca a necháme ho vychladnúť. Vďaka takémuto triku sladký chlebík nestratí svoju výšku.
Jemným dotykom zistíte, či je chlebík dostatočne mäkký.
Slaný biskupský chlebíček
Biskupský chlebíček je populárne vianočné pečivo najmä v USA alebo vo Veľkej Británii. Existuje množstvo verzií, no väčšina z nich obsahuje oriešky, kandizované ovocie či kúsky čokolády.
My sme sa rozhodli vydať sa inou cestou a priniesť vám recept, ktorý poteší milovníkov slaných chutí. Vyskúšajte si teda pripraviť lahodný biskupský chlebíček s olivami a šunkou.
Na pečenie budeme potrebovať:
-
250 gramov hladkej pšeničnej múky
-
1 balenie sušeného droždia
-
100 ml plnotučného mlieka
-
160 g rozpusteného masla
-
5 vajíčok
-
3 polievkové lyžice horčice
-
zelené alebo čierne olivy
-
150 g šunky
-
150 g syra
-
hrsť byliniek (napríklad tymián, rozmarín alebo estragón)
Do misky si nasypeme múku a sušené droždie. Prilejeme mlieko, rozpustené maslo a tri lyžice horčice.
V hrnčeku rozšľaháme vajíčka, prelejeme ich do misky a poctivo premiešame so zvyšnými ingredienciami. Necháme chvíľu odležať. Hmota by nemala byť príliš tuhá, vďaka vajíčkam by mala pripomínať skôr piškótové cesto.
Medzitým si zohrejeme rúru na 180 °C. Následne vymastíme formu na biskupský chlebíček a vyložíme ju papierom na pečenie. Nalejeme do nej cesto a v predhriatej rúre pečieme asi hodinu.
Venezuelská verzia šunkovo-olivového vianočného chlebíka.
No a máme grottovo. Na záver nám zostáva povedať jediné.
Počas sviatkov vám prajeme nielen požitok z plnej chuti, ale najmä pokoj a pohodu v spoločnosti vašich najbližších. A, samozrejme, ďakujeme za priazeň, ktorú nám počas celého roka prejavujete.